Сторінка 1 з 1

Решетник та колеги 1941-1942

Додано: Вів січня 10, 2012 7:54 pm
zag
історія замовчувала багато чого.... особливо мало було відомо про долю українських зоологів у часи ІІ світової війни. звісно, ми пам'ятаємо про те, як зберігалися зоологічні фонди нинішнього ННПМ, як потім обійшлися "власті" з Миколою Шарлеманем та Євдокією Решетник. проте дуже мало відомих деталей. дякуючи Хохловій (Життєвий шлях Шарлеманя) ми тепер хоч трохи знаємо про ті люті шарлеманові дні в Києві.

і ось став доступним унікальний текст, написаний Євдокією Решетник (дякуюємо В. Корнєєву):

Євдокія Решетник. "Моя Оленіана"

пару фрагментів звідти....
Холодної зими 41/42 р. в окупованому німцями Києві я працювала в Червоному Хресті у відділі допомоги нужденним ученим. Але всі відділи чи не головним своїм завданням мали допомогу полоненим червоноармійцям, зосередженим у великому Дарницькому таборі. Збирали одяг, продукти і передавали в табір. Працювала кухня.
Мій бокс був перший у лівому ряду, О. Теліги — останній у тім же ряду, біля «діжурки». Всіх боксів у ряду десь наче з десяток, не до рахуби тоді було. У мене склалося враження, що тримано там кандидатів у смертники. Я теж пройшла тоді понад краєм безодні, але заціліла, дякувати двом добрим людям, які поручились за мене, що я не «комуністка, залишена зі спецзавданням».

Це біологи Парамонов (порятував українську оперу, будинок Академії навпроти та інші, вказавши, де закладено більшовиками вибухівку; помер у Австралії) та Шарлемань (за кілька днів до арешту він попередив мене: «говорять, у Червоному Хресті засіла більшовицька агентура»; помер у Києві).

А доносів на мене був цілий стос, дехто з авторів ще живий, — слідчий показував мені і дивувався, чому в мене так багато ворогів. Схоже, з його погляду, на відміну від емгебешного, це радше говорило на мою користь. Я пояснила, що була в інституті зоології безпартійним профоргом, і не всім завжди вгодиш із розподілом путівок та інших благ. І слідчий, теж рускаязичний, начебто пойняв віри, тож комуністична компонента моїх звинувачень відпала.
почитайте.... залиште коментар. дякую.

Re: Решетник та колеги 1941-1942

Додано: Вів січня 10, 2012 10:57 pm
Igor Polishchuk
Дуже цікава інформація. Інколи короткі, на перший погляд, незначні деталі розкривають сутність людини.