Proceedings of the Theriological School. 2016. Vol. 14 (Mammal Ecology and Geography)
Праці Теріологічної Школи. 2016. Том 14 (Екологія та географія ссавців)

download pdfGashchak, S., Gulyaichenko, Y., Beresford, N. A., Wood, M. D. Brown Bear (Ursus arctos L.) in the Chornobyl Exclusion Zone. Proceedings of the Theriological School. 2016. Vol. 14: 71–84.

Proceedings of the Theriological School. 2016. Vol. 14: 71–84.

Праці Теріологічної Школи. 2016. Том 14: 71–84.

Brown Bear (Ursus arctos L.) in the Chornobyl Exclusion Zone

Бурий ведмідь (Ursus arctos L.) у Чорнобильській зоні відчуження (Україна)

Gashchak, S., Gulyaichenko, Y., Beresford, N. A., Wood, M. D.

Гащак, С., Гуляйченко, Є., Бересфорд, Н. А., Вуд, М. Д.

Paper language: English

Мова статті: англійська

A study in 2012–2016 using camera traps confirmed the presence of brown bear in the Chornobyl exclusion zone (Ukraine). The presence of ca. 2–3 individuals was established in an area of up to 80 km2 near the village of Tovstyi Lis. Bears were observed on 17 occasions in all seasons except winter. Confirmed sightings were also recorded near the villages of Paryshiv and Ladyzhychi, though number of the animals in this area is unknown. Both locations include vast broadleaved woodlands with moist soil and abundant food reserves. The evidence collected (photographs, video, footprints, markings on trees, oral reports of a female bear with cubs) suggest the development of a resident breeding group and the revival of the species in Kyiv Polissia after centuries of its absence. This is facilitated by the size of the exclusion zone (2,600 km2), abundant resources and the absence of humans. A similar revival of bear has been reported in the neighbouring Poliskyi Radioecological Reserve in Belarus. Together both territories (4,750 km2) promise to be a new large reservation for brown bear in Eastern Europe.

Дослідження з фотопастками у 2012–2016 рр. довели наявність бурого ведмедя у Чорнобильській зоні відчуження (Україна). Близько 2–3 особин мешкає на ділянці до 80 км2 біля с. Товстий ліс. Ведмедів реєстрували 17 разів у всі сезони крім зими. Підтверджені спостереження також надійшли з району с. Паришів та Ладижичі, хоча кількість звірів там невідома. Обидві ділянки включають великі широколистяні ліси з добрим зволоженням ґрунтів і багатою кормовою базою. Зібрані свідчення (фотографії, відео, сліди, подряпини на деревах, усні повідомлення про ведмедицю з ведмежатами) вказують на розвиток місцевою групи, що розмножується, і відновлення виду у Київському Поліссі після століть відсутності. Цьому сприяє розмір зони відчуження (2600 км2), рясність ресурсів та відсутність людей. За літературними даними, подібне відновлення ведмедя відбувається у сусідньому Поліському радіоекологічному заповіднику Білорусії. Обидві території разом (4750 км2) обіцяють стати новим великим резерватом ведмедя у Східній Європі.

Brown bear, Chornobyl exclusion zone, camera trap, revival of species, favourable habitats.

ведмідь бурий, Чорнобильська зона відчуження, фотопастка, відновлення виду, сприятливі місця мешкання.

започатковано: 14 липня 2017 р.
поновлено: 27.10.2017