на сторінку хроніки

IV Теріологічна школа-семінар
"Ссавці у Червоній книзі"

 

Четверта (щорічна) Школа теріологів природно-заповідних територій та біологічних семінарів відбулась 20-26 жовтня 1997 р. на базі Поліського природного заповідника (с. Селезівка Овруцького р-ну Житомирської обл.). У роботі Школи прийняли участь зоологи Карпатського, Чорноморського та Березинського біосферних заповідників, Поліського та Луганського природних заповідників, Карпатського та Прип'ятського національних парків, Ніжинського педінституту, Міжнародного Соломонова та Східно-Українського університетів, Інституту зоології НАНУ, екоцентру "Дельта", Харківської обласної санепідемслужби, загалом 25 учасників. Головна тема Школи: "Ссавці у Червоній книзі: видовий склад та стан популяцій". Згідно з заплановою програмою Школи, було розглянуто такі питання:

1. Сучасний стан популяцій та особливості роботи з рідкісними видами ссавців. Регіональні особливості екології рідкісних видів ссавців (В. Покиньчереда, С. Жила, О. Шевцов) та представлення регіональних теріологічних оглядів (О. Зоря, О. Кондратенко, Ю. Москаленко). Обговорення теріологічного розділу "Червоної книги України" (С. Жила, І. Загороднюк), знайомство з національними Червоними книгами суміжних країн (О. Каштальян, І. Зеніна). Аналіз Концепції Червоної книги, історичних змін фауни регіону та прогноз "Ссавці у Червоній книзі 2000 року" (І. Загороднюк, С. Жила, В. Покиньчереда).

2. Затвердження кінцевих версій матеріалів попередніх Шкіл: "Польовий визначник кажанів України" (В. Покиньчереда), "Українсько-англійсько-російський) теріологічний словник" (З. Селюніна, В. Покиньчереда, О. Каштальян: за результатами обговорення та доробки перепрацьований в універсальний українсько-білорусько-російсько-англійсько-німецький), "Контрольний список теріофауни України" (І. Загороднюк), "Концепція бальних оцінок чисельності ссавців" (І. Загороднюк, О. Киселюк, В. Наглов), "Мінімальні схеми обліків ссавців" (О. Киселюк, І. Зеніна, І. Поліщук).

3. Огляд теріологічних публікацій на сторінках журналів "Вісник зоології", "Заповідна справа в Україні" та "Ойкумена", інформація про електронну версію теріологічної бібліографії у "Віснику зоології" (І. Загороднюк). Презентація нових видань: монографії "Біорізноманіття Карпатського біосферного заповідника" (В. Покиньчереда), зведення "Ссавці Карпатського біосферного заповідника" (О. Киселюк), проекту визначника "Ключі до визначення ссавців України та суміжних країн" (І. Загороднюк), матеріалів національних та міжнародних природоохоронних конференцій і фондів (О. Каштальян), огляд перспектив створення та діяльності природоохоронних NGO (О. Киселюк, В. Покиньчереда).

Нижче подано рекомендований Школою до обговорення в зв'язку з початком підготовки нового видання Червоної книги "Контрольний список сучасної теріофауни України", створений на основі "Ключів до визначення ссавців України" (І. Загороднюк). До нього включено лише види, зареєстровані в Україні у ХХ ст., з нього вилучено 4 фантомних види (Suncus etruscus, Myotis ikonnikovi, Capreolus pygargus, Balaenoptera acutorostrata) та 10 видів адвентивної фауни, що не можуть розглядатися у колі червонокнижних проблем — Nyctereutes procyonoides, Mustella vison, Oryctolagus cuniculus, Myocastor coypus, Mus musculus, Rattus norvegicus, Ondatra zibethicus, Cervus nippon, Cervus dama, Ovis musimon. Можливими доповненнями до списку та ЧКУ, на що варто звернути увагу, є 7 видів: Erinaceus europaeus та Sorex caecutiens (Полісся), Sorex satunini та Rhinolophus euryale (Крим), Myotis brandti (Полісся), Sicista strandi та Sicista severtsovi (Східна Україна).

Чергову Школу-семінар буде проведено на базі Зміївської біостанції Харківського університету. Планується розгляд теми "Історичні зміни фауни та проблеми ведення літописів природи". Термін проведення 5-ї Теріологічної Школи — жовтень 1998 року.

Ігор Загороднюк, Сергій Жила, Василь Покиньчереда

 

В опублікованому звіті вміщено також Контрольний список теріофауни з акронімати видових назв, поточними та рекомендованими категоріями охорони видів. Бібліографія цієї публікації:
Загороднюк І., Жила С., Покиньчереда В. Теріологічна школа-семінар «Ссавці у Червоній книзі» // Вестник зоологии. – 1998. – Том 32, № 5-6. – С. 149–150. (повна версія публікації у форматі PDF прямо тут >>>)

 

<<< повернутися