назад на попередню сторінку

Біологія ссавців-землериїв
(таксономія, екологія, поширення)

авторська сторінка Марини Коробченко
на сайті Українського теріологічного товариства www.terioshkola.org.ua

 

Ellobius talpinus from Luhansk (photo by Mikhail Kolesnikov & Marina Korobchenko)Сліпушок піщаний — Ellobius talpinus (Pallas, 1770)

(нарис за матеріалами "Червоної книги України", 2009)

Таксономічна належність.
Клас — Ссавці (Mammalia),
ряд — Гризуни (Rodentia),
родина — Хом’якові (Cricetidae).
Один з 5-ти видів роду, єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду. Зникаючий.

Ареал виду. За межами України вид зустрічається у степах від Побужжя до Поволжя, Зауралля і Казахстану, у горах і передгір’ях Середньої Азії. Наразі зх. сегмент ареалу суттєво скорочується і відносно потужні популяції збереглися у Степовому Криму (Товпинець, 1993) і Придінців’ї (Загороднюк, Коробченко, 2008).

Чисельність і причини її зміни. Загальна чисельність в Україні не більша 2–3 тис. особин. Протягом останніх десятиріч відбувається суттєве скорочення ареалу і чисельності виду. Причини змiни чисельностi: руйнація степових ценозів і надмірний випас худоби, засадження степів плантаціями сосни, фрагментація популяцій.

Ellobius talpinus range in Ukraine (after Korobchenko & Kondratenko 2009Особливості біології. Типово степовий вид, приурочений до цілинних ділянок різнотравно-злакових і псамофітних степів, інколи заселяє агроценози. Існує багаторічна просторова динаміка популяцій завдяки постійному переміщенню колоній. Активність цілодобова, найбільша вранці; взимку і в літню посуху активність знижена. Живиться переважно рослинною їжею, як підземними, так і надземними частинами рослин; характерне запасання корму. Період гону і термін вагітності приуроченні до середини літа. Самка плодить 2–3 рази на рік по 2–5 малят. Живуть 2–3 роки.

Морфологічні ознаки. Розміри малі, довжина тіла до 150 мм. Очі маленькі, вушниця відсутня, є лише складка шкіри біля слухового отвору, хвіст короткий, його довжина менша за довжину задньої лапки. Ступня і пальці з крайовою оторочкою, підошви голі. Різці білі, виступають вперед і відокремлені губами від ротової порожнини. Забарвлення спини від світло-палевого до буровато-сірого з виразним потемнінням верху голови.

Заходи з охорони. Вид дотепер не мав охоронного статусу, за МСОП має категорію LC. Охороняється на заповідних територіях Луганщини («Шарів кут», «Трьохізбенський степ»). Досить звичайний в Криму. Ефективна охорона в континентальній Україні може бути досягнута лише при збільшенні кількості й площі заповідних ділянок псамофітного степу.

Утримання і розведення ex-situ. Тварини легко приручаються; утримання і розведення в умовах віварію нескладне. Опис особливостей біології сліпушків в неволі таособливостей їх утримання представлено окремою сторінкою >>>

Наукове і господарське значення. Вид є індикатором мало порушених ділянок псамофітного степу. Утримується як лабораторна тварина для генетичних досліджень.

Джерела інформації. Сахно, 1978; Товпинец, 1993; Кондратенко та ін., 2003; Булахов, Пахомов, 2006; Загороднюк, Коробченко, 2008; Коробченко, 2008; Коробченко, Загороднюк, 2008; Товпинець, Євстаф’єв, 2008.

Автори: М. А. Коробченко, О. В. Кондратенко
Фото: М. О. Колесніков, М. А. Коробченко

текст наводиться (з невеликими змінами) за:
Коробченко М. А., Кондратенко О. В. Сліпачок звичайний Ellobius talpinus (Pallas, 1770) // Червона книга України. Тваринний світ / За ред. І. А. Акімова. — Київ: Глобалконсалтинг, 2009. — С. 536.
огляд літератури про землериїв (вкл. і сліпушка) див. на сторінці "дослідженні і дослідники ссавців-землериїв" >>>

 


Знайомтеся: сліпушок

Ellobius talpinus
фото: Михайло Колесніков
Ellobius talpinus
фото: Ігор Загороднюк
Ellobius talpinus
фото: Ігор Загороднюк
Ellobius talpinus
фото: Михайло Колесніков

упорядкував: Ігор Загороднюк
<<< на сторінку "ссавці-землериї"
<<< на сторінку "наша фауна"

 

=== створено 14.10.2010, поновлено 17.10.2010 ===