Proceedings of the Theriological School. 2017. Vol. 15 (Mammal Research)
Праці Теріологічної Школи. 2017. Том 15 (Дослідження ссавців)

download pdfБанік, М. В., Загороднюк, І. Народні українські назви ссавців у праці В. Ф. Ніколаєва «Матеріали до української наукової термінології» (1918) // Праці Теріологічної Школи. 2017. Том 15: 159–166.

Proceedings of the Theriological School. 2017. Vol. 15: 159–166.

Праці Теріологічної Школи. 2017. Том 15: 159–166.

Vernacular Ukrainian Names of Mammals in V. F. Nikolaiev’s Book “Materials to the Ukrainian Scientific Terminology” (1918)

Banik, M. V., Zagorodniuk, I. Банік, М. В., Загороднюк, І.

Paper language: Ukrainian

Мова статті: українська

The data on the legacy of V. F. Nikolaev, a celebrated Ukrainian naturalist and Head of Poltava Natural History and Historical Museum in 1916–1923 are summarized. The book ‘Materials to the Ukrainian scientific terminology’ published in 1918 was among the most important achievements of V. F. Nikolaiev. He managed to produce an early synthesis of Ukrainian zoological nomenclature based on materials borrowed from available lexicographical sources and using the vernacular names collected by questionnaires mainly in Left Bank Dnipro Region. Here we reproduced a part of V. F. Nikolaiev’s book, namely the dictionary of the names of mammals, in total, 152 records on 145 taxa (mainly species and genera) of mammals of Ukrainian and world fauna. The names are given in the following order: Russian — Latin (if applicable) — Ukrainian (with synonyms) — source. The collection of names by V. F. Nikolaiev may be considered as a key work in the history of Ukrainian zoological nomenclature and an important source for the selection of names for yet unnamed taxa using synonyms and names which are now out of use for referring other groups of mammals.

Узагальнено відомості про доробки В. Ф. Ніколаєва, відомого українського природознавця і завідувача Природничо-історичного музею Полтавського губернського земства у 1916–1923 рр. Серед визначних набутків цього дослідника — праця «Матеріали до української наукової термінології», видана 1918 р. В ній зроблено одне з перших узагальнень української зоологічної номенклатури на основі матеріалів з доступних лексикографічних джерел і народних назв, що зібрані методом анкетування переважно у Лівобережному Подніпров’ї. Нами відтворено у повному обсязі словникову частину праці В. Ніколаєва стосовно ссавців: це 152 записи, що характеризують 145 таксонів (переважно роди й види) ссавців як фауни України, так і віддалених країн. Назви наведено у форматі «російська — латина (якщо є) — українська (з синонімами) — джерело». Перелік назв В. Ніколаєва може розглядатися як одна з ключових праць в історії української зооніміки та важливе джерело для добору назв ще неназваних таксонів, за рахунок використання синонімів та невжиткових тепер назв для позначення інших груп ссавців.

scientific terminology, vernacular Ukrainian names of mammals, Valentin Nikolaiev.

наукова термінологія, народні українські назви ссавців, Валентин Ніколаєв.

започатковано: 28.09.2017 р.
поновлено: 28.09.2017