Теріологічна школа:
ідея і задачі теріошколи

(веб-сайт Українського теріологічного товариства НАНУ www.terioshkola.org.ua)

про школу
робочі групи
наша фауна
види-символи
бібліотека
праці школи
персоналії
інтернет

поточне

обнови сайту
школа-семінар
гаряче чтиво
наші новини
наш форум

обговорення найближчої школи-семінару дивіться на форумі теріошколи

english version Що таке "теріошкола"

Теріологічну школу започатковано 1993 року як одну з робочих мереж Українського теріологічного товариства. Діяльність Школи спрямована на активізацію досліджень ссавців і розробку заходів з їх охорони, налагодження мережі дистанційних досліджень, підтримку ініціатив з охорони кажанів та великих хижих, налагодження обміну інформацією. Ініціатором створення Школи виступив Ігор Загороднюк.

Вихідна ідея школи — щорічна зустріч теріологів, що працюють у заповідниках і на біологічних стаціонарах, з метою узгодження методик обліку фауни, ведення моніторингових досліджень, обміну досвідом. Школа організовувалася в період тотальної академічної та економічної кризи і однією з її задач було збереження фахового кола, спроба організувати спілкування колег в умовах суцільного інформаційного голоду і занепаду теренових досліджень. Перший інформаційний лист від започаткування школи підписано 24.11.1993 р., 3.10.1994 р. почала працювати перша і надалі щорічна школа-семінар. Докладніше про історію Школи >>>

Тепер школа значно розширила свої задачі, проте первинні її задачі збереглися як традиційні розділи щорічного зібрання. Наразі Школа об’єднує близько 120 респондентів з більшості природоохоронних і наукових центрів України (Асканії-Нова, Донецька, Канева, Києва, Луганська, Львова, Ніжина, Сімферополя, Рахова, Ужгорода, Харкова, Яремчі). Поточна робота проходить в режимі телеконференцій. Раз на рік відбувається загальне зібрання: школа-семінар, що останніми роками стала головною в році подією теріоло­гічного життя в Україні.

Щороку за матеріалами поточних семінарів видається щонайменше одна тематична збірка теріологічних праць: як у формі спеціального видання "Праці теріологічної школи" (вже видано 6 випусків і підготовлено ще два), так і у формі інформаційних бюлетенів та спеціальних випусків наукових вісників тих чи інших університетів, відповідно до географії наших зустрічей. Загалом за період з 1993 року дотепер видано близько 15 теріологічних видань. Докладніше про це на сторінці "бібліотека".

Схема роботи школи

Школа збирається раз на рік на головний семінар, що триває один тиждень, щоразу на базі нової установи. Звичайно школа-семінар походить у вересні-жовтні на базі однієї із установ ПЗФ.
Кожна школа має головну тему, що обговорюється 2 повні робочі дні. Ця тема затверджується на останньому засіданні попередньої школи, і під цю тему формується програма і готуються заявки на участь.
В рамках роботи школи діють постійні групи, що проводять свої круглі столи за традиційною тематикою, у тому числі: УЦОК, ABC, HELP, ЧКУ, GLIS (докладніше див. сторінку "робочі групи").
До традиційних розділів школи відносяться також: "дисертаційний марафон" — доповіді колег за темами поточних досліджень; "інформаційний ярмарок" — обмін найбільш важливою інформацією про видання, конференції, знахідки тощо; "нові імена в теріології" — конкурс студентських наукових праць.
На школі також відбуваються й інші спеціальні семінари, серед яких останніми роками були такі: фотодокументація та фотопастки, безпека роботи з тваринами як можливими носіями ПВІ, виготовлення колекційних зразків із загиблих тварин.
Обов'язковим і щоразу іншим розділом є екскурсія (звичайно на пів-дня) до найбільш цікавих і відомих природних місцях району розташування стаціонару, де проводиться семінар.

Рада школи

Організаторами першої школи-семінару стали Ігор Загороднюк (Інститут зоології НАН України), Олександр Киселюк (Карпатський національний парк), Ярослав Довганич і Василь Покиньчереда (Карпатський біосферний заповідник) і Олександр Федорченко (Дунайський заповідник). Вони ж сформували першу раду школи. Надалі до складу ради входили найактивніші учасники поточних шкіл. З 2009 р. за пропозицією голови школи (І. Загороднюка) головою Ради Школи призначається інший від голови школи фахівець терміном на один (два) роки, який передає свої повноваження наступному голові школі, рекомендованому ним за згодою голови школи та членів Ради школи. Отже, ця урочиста подія, що відбувається на щорічній школі-семінарі, є нашим визнанням заслуг дослідника та активного учасника школи у розвитку теріології в Україні та розвитку нашого товариства. До кожного складу ради звичайно входять 5-8 теріологів:

Члени Ради після 19 теріошколи:

Гольдін Павло Євгенович (Таврійський національний університет)
Дикий Ігор Васильович (Львівський національний університет)
Загороднюк Ігор Володимирович (Луганський національний університет)
Киселюк Олександр Іванович (Карпатський національний природний парк)
Лобков Володимир Олексійович (Одеський національний університет)
Селюніна Зоя Володимирівна (Чорноморський біосферний заповідник)
Товпинець Микола Миколайович (Кримська республіканська СЕС)
Токарський Віктор Арсентійович (Харківський національний університет)

Голови Ради школи різного часу:
Володимир Тищенко (НУБіП), з 16 (поліської) школи 26-31.10.2009 р. Ігор Дикий (Львівський НУ), з 17 (шацької) школи 20–25.10.2010 р. Микола Товпинець (Кримська РСЕС), з 18 (казантипської) школи 6–30.09.2011 р.

Члени Ради різного часу (за абеткою, список поки не повний):

створено 25.05.2003,
поновлено 03.11.2017