на титульну сторінку

Теріологічна школа:
наша фотогалерея

(веб-сайт Українського теріологічного товариства НАНУ www.terioshkola.org.ua)


 

головне

про школу
робочі групи
наша фауна
види-символи
фотогалерея
хроніка шкіл
бібліотека
праці школи
персоналії
інтернет

 

поточне

обнови сайту
школа-семінар
гаряче чтиво
наші новини
наш форум

 

Google

 

 

Plecotus austriacus - до галереї Кажани України2018: галерея до Року Вовка

Хижі, або псоподібні (Caniformes, seu Carnivora) — символи охорони природи в усьому світі. 2018 рік був оголошений Теріологічним товариством як Рік Вовка (одночасно й шакала, за пропозицією організаторів теріошколи-2017). У фауні України цей ряд ссавців представлений 24 видами 15 років трьох родин, у тому числі родина псових (Canidae) представлений 6 видами трьох родів — роду Пес (вовк, шакал та пес свійський), роду лис (лис рудий та лис степовий, або корсак) та роду Єнот (єнот уссурійський). Хижі не часто стають об'єктами уваги фотографів. Найчастіше мова може йти про тварин у зоопарках або зустрічі з молодняком лисиць. Тому ми не обмежувалися запитом нафотографії вовків чи шакалів, а запропонували представити на конкурс фото будь-яких видів родини псових. 

Дивитися галерею: вовк та його родичі >>>


 

Plecotus austriacus - до галереї Кажани України2011: перша наша галерея — до Року Кажана

Кажани нашої фауни (Chiroptera) — символи охорони природи в усьому світі. Цей рік оголошений у Європі Роком Кажана. У фауні України цей ряд ссавців представлений 27 видами, з яких звичайними а тим більше чисельними (умовно чисельними) є лише кілька з них. Всі вони потребують нашої уваги і бережливого ставлення. Для них важливі не тільки елементарне дружнє ставлення, але й сприяння охороні їхніх оселищ або потенційних помешкань: старих дуплистих дерев, печер та штолень, інших сховищ, де вони могли би знайти спокій для формування своїх материнських колоній та зимівельних скупчень. Всі їхні види для непосвяченого природолюба є подібними, проте ми розрізняємо у складі нашої фауни 27 видів, що належать до 10 доволі відмінних родів двох родин.

Тут представлено фотографії кількох характерних і унікальних видів кажанів нашої фауни, зроблені під час експедиційних досліджень останніх років. Всі світлини — оригінальні. Види (поки далеко не всі) розміщено тут за систематичними групами.

Дивитися галерею: кажани України >>>


Sylvaemus arianus - до галереї Види-двійники Види-двійники та морфологічно близькі види

Криптичне (приховане) різноманіття — вагома частина фактичного складу фауни України, частка якого сягає 20–25%. Капітальна ревізія його складу розпочалася близько 1980–1990 рр. і триває дотепер. Це проявляється у описі нових раніше невідомих і невизнаних форм видового рангу (аловиди, види-двійники, квазівиди, морфологічно близькі види), при тому з темпами близько 1 виду на 2–3 роки. Такі зміни стосуються майже усіх систематичних груп тварин і фактично є пропорційними раніше визнании обсягам цих груп (найбільше нових видів — серед мишовидних гризунів і кажанів). На сайті існує спеціальна сторінка з тлумаченнями понять, пов'язаних з криптичним різноманіттям фауни (>>>).

Ця сторінка присвячена огляду криптичного різноманіття теріофауни України і суміжних країн і включає три групи описів кожної з проблемних видових груп: 1) загальне зображення тварин, 2) карти поширення "малих" видів, 3) історія таксономії та опис ключових діагностичних ознак. Фото і мапи ареалів можна переглядати на збільшенні (натискайте іконки!). Ця сторінка є ілюстрацією систематичної частини дисертації, яка планується автором до захисту. Сподіваюся, ця сторінка пояснить колегам численні зміни у поглядах на таксономію і номенклатуру ссавців фауни України і суміжних країн.

Дивитися галерею: види-двійники >>>


Rhinolophus hipposideros - до галереї Кажани Поділля Кажани Поділля (колекція Михайла Дребета)

Кажани Поділля — серія світлин, що підготовлена Михайлом Дребетом (Національний природний парк "Подільські Товтри") спеціально для нашого сайта і з приводу Року Кажана. Усі кажани сфотографовані під час зимових обліків в підземних сховищах НПП Подільські Товтри. Вечірниця руда щорічно впродовж останніх кількох років зимує в будівлях м. Кам'янця-Подільського та у Смотрицькому каньйоні. Загалом на зимівлі в НПП Подільські Товтри впродовж 2007-2010 рр. достовірно виявлено 14 видів кажанів.

Всі світлини — оригінальні, зроблені у різних місцезнаходженнях на території Парку: штольні печери, старі будівлі. Підписи до фотографій наводяться без зазначення точних назв місцезнаходжень через загрози вандалізму щодо самих тварин і місць їхніх знахідок. Бережіть кажанів та місця їхнього оселення! Відвідуючи наш Національний парк, пам'ятайте, що ми лише частина природи. А природа наша дуже вразлива! Не турбуйте тварин, уникайте відвідання місць їх оселення!

Дивитися галерею: кажани Поділля >>>


Ellobius talpinus - до галереї Підземні гризуни України Підземні гризуни фауни України

Висока організація ссавців і набуття ними в процесі еволюції пристосувань до життя в різноманітних середовищах зумовили формування різних екологічних груп: наземних, підземних, водних, коловодних та здатних до польоту. Група підземних гризунів представлена землериями різного ступеня спеціалізації: від помірно спеціалізованих землериїв (напр., підземна і гірська нориці) до високо спеціалізованих постійних мешканців підземель, вся активність яких проходить у підземному середовищі. Останні представлені в Україні двома групами: сліпаки (рід Spalax s. l.) з родини сліпакових (Spalacidae) та сліпушки (Ellobius) з родини норицевих (Arvicolidae).

Підземні гризуни — одна з найбільш спеціалізованих груп ссавців, спосіб життя яких залишає їх в числі найменш досліджених і найбільш прихованих не тільки від ока дослідника, але й нашої довершеної фототехніки. Як правило, їх вдається сфотографувати або при випадковій зустрічі на поверхні, або в умовах неволі. Тут представлено колекцію світлин, зібраних авторами при досліджені землериїв в умовах неволі та представлених нашими колегами, яким пощастило зустріти землериїв на поверхні.

Дивитися галерею: гризуни-землериї >>>


Asio otus pellet with skull of Microtus - до галереї Ссавці в пелетках сов Сови, пелетки, мікромамалії

Пелетки – це унікальне джерело фауністичної інформації. З часу активного залучення пелеткового методу до арсеналу дослідника-зоолога (щонайменше останні 100 років) інтерес до пелеток то збільшувався, то переставав відігравати помітну роль як у вітчизняній, так і світовій науці. Сьогодні відмічається чергове помітне зростання зацікавленості дослідників цим методом, про що свідчать і численні появи дисертацій і зростання кількості тематичних повідомлень на конференціях.

Подальший розвиток цього, здавалося би, простого і зрозумілого методу стримується думкою, що пелетки не дають достатньої кількості "нової" інформації, а тому починати "досліджувати вже досліджене" не актуально і не цікаво. Проте, помітне відставання української зоологічної науки у цьому напрямі змушує по-новому поглянути на "пелетки" і те, що ми можемо отримати не переступаючи "банк даних", що часто просто лежить у нас під ногами.

Дивитися галерею: ссавці в пелетках сов >>>


Шановні колеги,

якщо ви бажаєте розміститу тематичну добірку фотознімків на нашому сайті, просимо зконтактуватися з ведучими сайту напряму або через наш форум. Основні вимоги до серії: серія має бути тематичною, присвяченою одній з актуальних тем теріологічного життя або теріологічних досліджень. Світлини і підписи до них треба готувати у форматі, аналогічному до вже існуючих серій (назви файлів, розміри іконок і повнорозмірних знімків, відомості про об'єкт, місте, дату і автора знімку, загальну анотацію до серії).


автор сторінки: Ігор Загороднюк

створено 31.12.2010,
поновлено 03.11.2017

 

Locations of visitors to this page