на титульну сторінку

Теріологічна школа:
наша фотогалерея

(веб-сайт Українського теріологічного товариства НАНУ www.terioshkola.org.ua)


 

головне

про школу
робочі групи
наша фауна
види-символи
фотогалерея
хроніка шкіл
бібліотека
праці школи
персоналії
інтернет

 

поточне

обнови сайту
школа-семінар
гаряче чтиво
наші новини
наш форум

 

Google

 

 

Plecotus austriacus - до галереї Кажани України2011: почнемо з галереї до Року Кажана

Кажани нашої фауни (Chiroptera) — символи охорони природи в усьому світі. Цей рік оголошений у Європі Роком Кажана. У фауні України цей ряд ссавців представлений 27 видами, з яких звичайними а тим більше чисельними (умовно чисельними) є лише кілька з них. Всі вони потребують нашої уваги і бережливого ставлення. Для них важливі не тільки елементарне дружнє ставлення, але й сприяння охороні їхніх оселищ або потенційних помешкань: старих дуплистих дерев, печер та штолень, інших сховищ, де вони могли би знайти спокій для формування своїх материнських колоній та зимівельних скупчень. Всі їхні види для непосвяченого природолюба є подібними, проте ми розрізняємо у складі нашої фауни 27 видів, що належать до 10 доволі відмінних родів двох родин.

Тут представлено фотографії кількох характерних і унікальних видів кажанів нашої фауни, зроблені під час експедиційних досліджень останніх років. Всі світлини — оригінальні. Види (поки далеко не всі) розміщено тут за систематичними групами.

Дивитися галерею: кажани України >>>


Sylvaemus arianus - до галереї Види-двійники Види-двійники та морфологічно близькі види

Криптичне (приховане) різноманіття — вагома частина фактичного складу фауни України, частка якого сягає 20–25%. Капітальна ревізія його складу розпочалася близько 1980–1990 рр. і триває дотепер. Це проявляється у описі нових раніше невідомих і невизнаних форм видового рангу (аловиди, види-двійники, квазівиди, морфологічно близькі види), при тому з темпами близько 1 виду на 2–3 роки. Такі зміни стосуються майже усіх систематичних груп тварин і фактично є пропорційними раніше визнании обсягам цих груп (найбільше нових видів — серед мишовидних гризунів і кажанів). На сайті існує спеціальна сторінка з тлумаченнями понять, пов'язаних з криптичним різноманіттям фауни (>>>).

Ця сторінка присвячена огляду криптичного різноманіття теріофауни України і суміжних країн і включає три групи описів кожної з проблемних видових груп: 1) загальне зображення тварин, 2) карти поширення "малих" видів, 3) історія таксономії та опис ключових діагностичних ознак. Фото і мапи ареалів можна переглядати на збільшенні (натискайте іконки!). Ця сторінка є ілюстрацією систематичної частини дисертації, яка планується автором до захисту. Сподіваюся, ця сторінка пояснить колегам численні зміни у поглядах на таксономію і номенклатуру ссавців фауни України і суміжних країн.

Дивитися галерею: види-двійники >>>


Rhinolophus hipposideros - до галереї Кажани Поділля Кажани Поділля (колекція Михайла Дребета)

Кажани Поділля — серія світлин, що підготовлена Михайлом Дребетом (Національний природний парк "Подільські Товтри") спеціально для нашого сайта і з приводу Року Кажана. Усі кажани сфотографовані під час зимових обліків в підземних сховищах НПП Подільські Товтри. Вечірниця руда щорічно впродовж останніх кількох років зимує в будівлях м. Кам'янця-Подільського та у Смотрицькому каньйоні. Загалом на зимівлі в НПП Подільські Товтри впродовж 2007-2010 рр. достовірно виявлено 14 видів кажанів.

Всі світлини — оригінальні, зроблені у різних місцезнаходженнях на території Парку: штольні печери, старі будівлі. Підписи до фотографій наводяться без зазначення точних назв місцезнаходжень через загрози вандалізму щодо самих тварин і місць їхніх знахідок. Бережіть кажанів та місця їхнього оселення! Відвідуючи наш Національний парк, пам'ятайте, що ми лише частина природи. А природа наша дуже вразлива! Не турбуйте тварин, уникайте відвідання місць їх оселення!

Дивитися галерею: кажани Поділля >>>


Ellobius talpinus - до галереї Підземні гризуни України Підземні гризуни фауни України

Висока організація ссавців і набуття ними в процесі еволюції пристосувань до життя в різноманітних середовищах зумовили формування різних екологічних груп: наземних, підземних, водних, коловодних та здатних до польоту. Група підземних гризунів представлена землериями різного ступеня спеціалізації: від помірно спеціалізованих землериїв (напр., підземна і гірська нориці) до високо спеціалізованих постійних мешканців підземель, вся активність яких проходить у підземному середовищі. Останні представлені в Україні двома групами: сліпаки (рід Spalax s. l.) з родини сліпакових (Spalacidae) та сліпушки (Ellobius) з родини норицевих (Arvicolidae).

Підземні гризуни — одна з найбільш спеціалізованих груп ссавців, спосіб життя яких залишає їх в числі найменш досліджених і найбільш прихованих не тільки від ока дослідника, але й нашої довершеної фототехніки. Як правило, їх вдається сфотографувати або при випадковій зустрічі на поверхні, або в умовах неволі. Тут представлено колекцію світлин, зібраних авторами при досліджені землериїв в умовах неволі та представлених нашими колегами, яким пощастило зустріти землериїв на поверхні.

Дивитися галерею: гризуни-землериї >>>


Asio otus pellet with skull of Microtus - до галереї Ссавці в пелетках сов Сови, пелетки, мікромамалії

Пелетки – це унікальне джерело фауністичної інформації. З часу активного залучення пелеткового методу до арсеналу дослідника-зоолога (щонайменше останні 100 років) інтерес до пелеток то збільшувався, то переставав відігравати помітну роль як у вітчизняній, так і світовій науці. Сьогодні відмічається чергове помітне зростання зацікавленості дослідників цим методом, про що свідчать і численні появи дисертацій і зростання кількості тематичних повідомлень на конференціях.

Подальший розвиток цього, здавалося би, простого і зрозумілого методу стримується думкою, що пелетки не дають достатньої кількості "нової" інформації, а тому починати "досліджувати вже досліджене" не актуально і не цікаво. Проте, помітне відставання української зоологічної науки у цьому напрямі змушує по-новому поглянути на "пелетки" і те, що ми можемо отримати не переступаючи "банк даних", що часто просто лежить у нас під ногами.

Дивитися галерею: ссавці в пелетках сов >>>


Шановні колеги,

якщо ви бажаєте розміститу тематичну добірку фотознімків на нашому сайті, просимо зконтактуватися з ведучими сайту напряму або через наш форум. Основні вимоги до серії: серія має бути тематичною, присвяченою одній з актуальних тем теріологічного життя або теріологічних досліджень. Світлини і підписи до них треба готувати у форматі, аналогічному до вже існуючих серій (назви файлів, розміри іконок і повнорозмірних знімків, відомості про об'єкт, місте, дату і автора знімку, загальну анотацію до серії).
автор сторінки: Ігор Загороднюк

створено 31.12.2010,
поновлено 03.11.2017

 

Locations of visitors to this page