назад на сторінку 'наша фауна'

види символи: 2009 рік
рік зубра (Bison bonasus) в Україні

(веб-сайт Українського теріологічного товариства НАНУ www.terioshkola.org.ua)


 

види-символи на
terioshkola.org.ua

види-символи
рік зубра 2009
рік видри 2010
рік кажана 2011
рік вовчка 2013
рік свині 2019
рік вивірки 2020
рік ласки 2021


наша фауна >
роки звірят >

 

про зубра на
цьому сайті

збережемо зубра
знати про зубра
цікаві коментарі

 

english version Збережемо зубра !

Восени 2008 року Українською теріологічною школою спільно з Коаліцією громадських екологічних організацій України прийнято рішення оголосити 2009 рік (астрологічний рік бика) роком Зубра в Україні. Ця наша активність проводиться з метою привернення уваги громадськості та влади України до проблем збереження у дикому стані єдиного виду дикого бика України — зубра, або бізона європейського (Bison bonasus).

Зубр — єдиний вид диких биків, що залишився до наших днів у дикій природі Європи. Зазнавши цілковитого вимирання в природі він був відновлений на основі поголів’я, що зберігалося в зоологічних парках, та поступово повернений в природні угіддя. Зубр став символом того, що людина може не тільки знищувати, але і відновлювати природу. Активно просувалася справа розселення зубрів і в колишньому Радянському Союзі. В радянський час, Україна була однією з найважливіших країн для збереження цього виду, маючи популяцію чисельністю майже 700 тварин на початку 90-х років ХХ ст.

Проте абсолютна байдужість української влади до питання збереження зубра, разгул браконьєрства та валютні полювання під прикриттям селекційного відстрілу призвели до того, що згідно офіційним даним на Україні, залишилося лише біля 300 тварин. Поряд з цим, дані українських НГО та вчених, показують ще меншу кількість тварин — тільки 190 особин. Якщо ця тенденція буде продовжуватися, Україна втратить цей вид у дикій природі вже в наступні 5–10 років.

Ми сподіваємося, що Уряд України вдасться до всіх належних заходів, щоб запобігти подальшій деградації української популяції зубра. Абсолютно екстраординарною видається ситуація, коли офіційні дані, що передаються до Європейської родової книги зубрів з України не відображають реальної ситуації.

Стаття до Року зубра від Сергія Гащака:
2009 рік — рік Бика. Нехай він стане роком порятунку зубра! >>>


Першочергові заходи

У зв’язку з усім вищенаведеним необхідною є реалізація наступних кроків з покращення охорони зубра в Україні:

1. Зважаючи на стрімке скорочення популяції більше ніж в три рази, необхідно підвищити охоронний статус зубра в Червоній книзі України до такої, що відповідає категорії EN (“endangered”) за міжнародною класифікацією, ніяк не нижчій.

2. Стаття 19 Закону України “Про Червону книгу України” має бути змінена, положення про селекційний відстріл вилучено, а самий відстріл припинено.

3. Має бути розроблена та затверджена конкретна підтримана фінансами Державна програма охорони та розведення зубрів.

4. При Міністерстві охорони навколишнього середовища та Національній комісії по Червоній книзі України, має бути створена спеціальна робоча група по зубру, що включиме спеціалістів теріологів з наукових установ та зоопарків, а також представників регіональних управлінь охорони навколишнього природного середовища, управлінь лісового господарства, а також громадських організацій, що опікуються питанням зубра.

5. В усіх місцях проживання зубра мають бути створені нові об’єкти ПЗФ, зокрема у місцях зимової годівлі на полях і т.д.

6. Кожен випадок браконьєрства на зубра має бути розслідуваний, винуватець має бути покараний, а сам випадок має стати відомий широким верствам громадськості через пресу. Має відбутися незалежне державне розслідування сучасного масового браконьєрства на зубра.

7. Жодна з українських популяцій зубра наразі не досягає чисельності, при якій можна було б розраховувати на позитивний прогноз розвитку в найближчому майбутньому, зважаючи на що абсолютно неприпустимим є відлов зубрів у цих угрупованнях для створення нових приватних зграй, натомість потрібний обмін зубрами між існуючими угрупованнями та ввезення тварин з-за кордону.

8. Зняття блоку, встановленого управлінням ветеринарної медицини України, на ввезення в Україну зубрів з-за кордону, що суперечить світовій практиці зубророзведення.

9. Зубри з мисливських господарств, які не зацікавлені у збереженні цього виду, мають бути перевезені до існуючих заповідників та національних парків (перш за все Шацький та Деснянсько-Старогутський НПП). Має бути також створений розплідник зубрів на зразок існуючого при Приоксько-Терасному заповіднику. Розмножені тварини мають бути розділені на декілька великих популяцій (порядку 500-1000 особин кожна), одна з яких може мешкати в Деснянсько-Старогутському парку України та заповіднику Брянський ліс Росії, друга – існувати за рахунок єдиного масиву Шацького національного парку в Україні, заказника “Прибузьке Полісся” Білорусі та Влодавських лісів Польщі, третя – може постати в український частині Карпат, утворивши єдине ціле з бещадською популяцією Польщі та словацькою популяцією.

Пам’ятаймо, що на людстві лежить ганьба за майже доконаний факт знищення цього виду. І тому відновлення зубра та вічне піклування про нього має стати єдиною формою спокутування цієї тяжкої провини!


Інформація про зубра

додаткову інформацію про хід боротьби за збереження зубра див. також на сторінці:
http://www.ecoethics.ru/projects/zubr/zubr.html

на нашому сайті є огляд динаміки чисельності зубра в Україні, який красномовно свідчить про невпинний спад загальної кількості зубрів, незважаючи на охоронний статус цього виду >>>

історична довідка про зубра в Україні з монографії проф. І. Сокура (1961) >>>

сторінка про зубра в Червоній книзі України 2009 року >>>

План дій з охорони зубра в Європі: Pucek Z., Bielousova I. P., Krasinska M., Krasinski Z. A., Olech W. European bison Bison bonasus. Status survey and conservation action plan. — Gland, Switzerland and Cambridge, UK: IUCN, the Word Conservation Union, 2004. — 54 p. >>> (зовнішнє посилання, pdf)


повернутися на сторінку "фауна" >>>

автор тексту: Іван Парнікоза
автор сторінки: Ігор Загороднюк
створено 5.01.2009,
поновлено 06.07.2020

 

Locations of visitors to this page